Балканите през вековете

Впишете се с вашата регистрация, ако нямате такава регистрирайте се.

Join the forum, it's quick and easy

Балканите през вековете

Впишете се с вашата регистрация, ако нямате такава регистрирайте се.

Балканите през вековете

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Балканите през вековете

Дискусионен форум, за Европейският югоизток. Антични и средновековни Балкани.


+2
гаден пухчо
Протостратор
6 posters

    [Как да си направим] Функционални щитове

    Протостратор
    Протостратор
    Администратор
    Администратор


    Брой мнения : 774
    Join date : 08.12.2011
    Age : 36
    Местожителство : Станимака

    [Как да си направим] Функционални щитове Empty [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by Протостратор Пон Яну 30, 2012 6:28 pm

    Прочел съм много материал в интернет, и много съм чел в традиция, тъй като искам да си направя капковиден щит.
    Мисля, че ще е хубаво, всеки който е правил щитовете да сподели как ги е направил. Да опише всяка стъпка подробно. Напътствията ще бъдат вписани в първият пост, за да може начинаещите да имат добро "напътствие".
    Тук в тази тема можем да споделим и личният си опит в направата на щитове.
    Така ако е възможно, може ли някой да обясни подробно, как се правят капковидни щитове, материал, платове, бои, техники.
    Овален(кръгъл) щит, техника за направа на умбо.
    Огънати овални щитове, бъклъри(метални/дървени)
    Таргет щитове, рицърски(триъгълни) щитове, и други...
    Инструменти нужни за направата на щит.
    Как се прави преса за щитове(ако е възможно)



    Капковидни щитове

    Материали:
    - Лист шперплат 6 мм (обикновено листовете шперплат са 125см ширина и 2.40 дължина) - 6 мм (12 общо) е прекалено много и щита ще стане бая тежък. Препоръчвам два слоя 4 мм шперплат Вервайте ми - досега 8 мм (2 х 4 мм щит не ми се е издънвал в боя, а пък съм попадал на всякакви говеда - и българи и пияни унгарци и поляци)
    - Лепило за дървени материали (много лепило) - Избягвайте Ц-200. По-добрия вариант е Ц-300, но има още и Ц-400, Ц-450. Реално те всички са поливинил-ацетатни лепила с един и същ работен агент; 200, 300 и т.н. са кодове на добавките в лепилото (втвърдители, ускорители, инхибитори и др. химически ла*на). И не ви трябва много лепило - един дву-слоен капковиден или хийтър "лапа" някъде от 1/2 до около 2/3 от килограма (как става тоя номер - малко по-късно). A Ц-200 може да го ползвате да лепите платовете.
    - Плат, някакъв ефтин, ще се използва за покритие на щита. - Най-евтиния плат, който ще свърши работа е американ (груб памук)
    - Памук - виж предното
    - Кожени ленти - направо си взимате кучешки каишки с необходимата дължина и ширина. Без майтап - иамте на едно място кожа и катарама.
    - Болтове и гайки - туй май не е много автентъ. Бих ви препоръчал да ги занитите
    - Грунт - може и без него
    - Боя - различни по цвят. Аз засега най-съм доволен от авто-емайл лаковете - има различни разцветки и вадят добър, но не крещящ гланц. Единствения недостатък на работата без грунд, е че гълта много боя. Докато плата се "напие" добре, трябва да ударите три слоя.
    - сурова кожа (това, което англичаните наричат rawhide)

    Инструменти:
    - Преса за щитове (ако имате)

    [Как да си направим] Функционални щитове 011816899

    - Чук - даже няколко различни
    - Ножица
    - Вертикален трион
    - Шаблон (за изрязване формата на щита) - след като спретнете 2-3 щита, шаблона ще е в главата ви.
    - Молив, химикалка или маркер - маркер, маркер перманентен на Schneider и молив задължително
    - инструменти най-различни за разчертаване и измерване - линийка, рулетка, пергел и т.н.

    Изработването му: - Туй всичко го изтривам и почвам от начало
    1. Разчертавате върху листа шперплат две еднакви заготовки, които е хубаво да са с по 1-2 см по-големи във всяка посока, отколкото искате да бъде щита и ги изрязвате с прободния трион. По този начин ще пестите материал - реално от един стандартен лист могат да излязат дори и два щита, взависимост от размерите им. Много важно за следващия етап е да следите за направлението на влакната на горния слой на шперплата. Шперплата се огъва лесно по дължината им и много трудно перпендикулярно на тях. Демек - линията на симетрия на щита трябва да е по направлението на влакната.
    2. Взимате двете парчета и хубаво ги накисвате за няколко дни (2-3-4 - според температурата) във вода - това може да стане във вана, варел, гьол .... След изваждането оставете ги вертикално за 15-20 мин за да се отцедят.
    3. Купувате си един гребен - но не гребен за коса, а гребен за фибран/стиропор (представлява маламашка с две стандартни прави страни и с две назъбени с квадратни зъби) - това е супер-важен инструмент.
    4. Взимате двете парчета, решавате кои страни ще са вътрешните и им изсипвате лепило. След това с гребена теглите, докато го разстелете равномерно във всички посоки.
    5. След 10-15 минути слепвате двете половини и бам на пресата/варела/тръбата. Стягате и чаката - 3-4-5 дни, една седмица. Ако стягате с обтегачи/колани ви трябват повечко - добре е разстоянието между тях да е не по-голямо от 25 см.
    6. Сваляте го туй чудо и сега вече си очертавате точно каквото искате да се получи. После - кръц-кръц с триона.
    7. Следват платовете:
    - по щитчето си очертавате парчетата, като оставяте по 3-4 см от всяка страна за подгъване
    - режете
    - залепяте; тук може да ползвате Ц-20 че е по-ефтинку; висящите краища отиват от другата страна; редувате слоевете - един отпред, един отзад.
    - лично според мен отзад може и да стигне един, но отпред - поне, ама поне два.
    8. Подготвяме кучешките каишки:
    - махаме всички капси и сваляме катарамите. Катарамите отиват под горелката да разкараме никела, а капсите - в кофата за смет.
    - ако се налага (обикновено - ДА) - пробиваме допълнителни отвори; връщаме катарамата и сглобяваме каишката отново.
    - нитоваме, като има два варианта
    * нитовете се виждат - мисля, че е ясно - прави се след като всички платове са залепени;
    ** нитовете НЕ се виждат - трики-бизнес на ингилизки; нитовате каишките след като сте залепили първия слой плат отпред, но все още не сте залепили втория/третия
    [Как да си направим] Функционални щитове 013195327
    Тук виждате подутините, но не и самите нитове.
    - добавяте си "уши" за ремъка за носене (ремъка "походно-бойно")
    Накрая се получава това:
    [Как да си направим] Функционални щитове 025575420

    ПРЕПОРЪКА - слагайте шайби - колкото по-големи, толкова по-добре.

    9. Хващате се за четките и почвате да рисувате. Правила няма написани, но в общи линии подходите са:
    - последователно от цвета, който се среща най-малко към цвета, който е най-много;
    - от средата навън
    - от еднотипни детайли към общ фонов цвят
    - от крупни контури към детайли вътре в тях
    - комбинация от тези подходи
    ДВЕ ПРЕПОРЪКИ - при смяна на цвета мийте четките много, ама много добре; изчаквайте предната боя да изсъхне много добре.
    Ако имате прави черти (виж червения щит по-горе) - отсичайте контурите с хартиено тиксо.
    10. Нацепвате суровата кожа на ленти и пробивате съвпадащи дупки на нея и на щита. Накисвате кожата във вода да омекне (става почти като сопол) и я зашивате към щита (латинска буква U трябва да получите). Шиете с канап, саръм, каквото имате. Изчаквате да изсъхне и сте готови
    СУПЕР-УЛТРА-ВАЖНО - обкантването трябва да стане на един път, иначе краищата се разсъхват и работата става гадна.
    11. Ей сега вече правим възглавничката (аз препоръчвам кожена с пълнеж от отпадъчен плат) и я заковаваме с малки пирончета; слагаме ремъка "походно-бойно"


    Умбо

    https://www.youtube.com/watch?v=upnOY6Cm7xg


    Кръгли щитове (огънати/бъклари)

    Материали:
    Изработването му: Стъпка по стъпка



    Триъгални щитове

    Материали:
    Изработването му: Стъпка по стъпка



    Ще е хубаво да добавим и тази информация във форума ни. Няма да крия и за мен ще е от полза Smile


    Последната промяна е направена от Протостратор на Сря Апр 06, 2016 11:08 am; мнението е било променяно общо 8 пъти
    гаден пухчо
    гаден пухчо


    Брой мнения : 552
    Join date : 08.12.2011
    Age : 60
    Местожителство : Филипопол

    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Украсата

    Писане by гаден пухчо Пон Яну 30, 2012 7:55 pm

    Някои украси на щитове,взети от стенописи.
    [Как да си направим] Функционални щитове 24736934.th

    Sondoke
    Sondoke


    Брой мнения : 297
    Join date : 11.12.2011
    Местожителство : Романия

    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Re: [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by Sondoke Сря Фев 01, 2012 4:50 pm

    няма да е зле да се дадат датировки и за кой период украсата става .Че да не се пръкне някой на варненската битка с щит от 9 век :Д
    Протостратор
    Протостратор
    Администратор
    Администратор


    Брой мнения : 774
    Join date : 08.12.2011
    Age : 36
    Местожителство : Станимака

    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Re: [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by Протостратор Сря Фев 01, 2012 9:47 pm

    Може да е завещан от баща на баща на баща и така да е стигнал до 15 век :Д
    Sondoke
    Sondoke


    Брой мнения : 297
    Join date : 11.12.2011
    Местожителство : Романия

    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Re: [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by Sondoke Чет Фев 02, 2012 5:29 pm

    Може да е завещан от баща на баща на баща и така да е стигнал до 15 век :Д
    Tихо да не те чуе Сантяго, че си изгърмял Laughing
    Протостратор
    Протостратор
    Администратор
    Администратор


    Брой мнения : 774
    Join date : 08.12.2011
    Age : 36
    Местожителство : Станимака

    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Re: [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by Протостратор Чет Фев 02, 2012 5:56 pm

    Ако дойде в Асеновград на панаира, ще му го кажа What a Face
    но хайде стига с offtopic-а :Р


    [Как да си направим] Функционални щитове Ddud_d11

    Ето този вариант и размери ще използвам за моя щит. Ако не успея да го огъна или не стане хубав, ще виси на стената за украса .
    Протостратор
    Протостратор
    Администратор
    Администратор


    Брой мнения : 774
    Join date : 08.12.2011
    Age : 36
    Местожителство : Станимака

    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Re: [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by Протостратор Вто Фев 14, 2012 8:18 am

    С риск да задам тъп въпрос, има ли вероятност шперплата да се разпадне след като се накисне?
    Смятам да го оставя във вода от събота до вторник, вторник да го извадя от водата и да се опитам да го огъна за 3-4 дни.
    Има ли вероятност пластовете от който е направен шперплата да се разлепят?
    bbedrosov
    bbedrosov


    Брой мнения : 50
    Join date : 12.12.2011
    Age : 50
    Местожителство : Бургас

    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Re: [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by bbedrosov Сря Фев 15, 2012 8:23 pm

    По принцип не е невъзможно, ако шперплата е с ниско качество.
    Едно време (преди около 15 години) имаше тенденция слоевете на шперплата да се разлепят при намокряне, но днес е по-скоро изключено.

    Така, че - давай смело.
    Протостратор
    Протостратор
    Администратор
    Администратор


    Брой мнения : 774
    Join date : 08.12.2011
    Age : 36
    Местожителство : Станимака

    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Re: [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by Протостратор Съб Фев 18, 2012 8:35 am

    Написах малко напътствие за капковидните щитове, ако има нещо да се допълни или премахне, кажете ми.
    bbedrosov
    bbedrosov


    Брой мнения : 50
    Join date : 12.12.2011
    Age : 50
    Местожителство : Бургас

    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Re: [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by bbedrosov Съб Фев 18, 2012 9:33 pm

    Какво бих добавил / променил, на базата на моя опит:


    Материали:
    - Лист шперплат 6 мм (обикновено листовете шперплат са 125см ширина и 2.40 дължина) - 6 мм (12 общо) е прекалено много и щита ще стане бая тежък. Препоръчвам два слоя 4 мм шперплат Вервайте ми - досега 8 мм (2 х 4 мм щит не ми се е издънвал в боя, а пък съм попадал на всякакви говеда - и българи и пияни унгарци и поляци)
    - Лепило за дървени материали (много лепило) - Избягвайте Ц-200. По-добрия вариант е Ц-300, но има още и Ц-400, Ц-450. Реално те всички са поливинил-ацетатни лепила с един и същ работен агент; 200, 300 и т.н. са кодове на добавките в лепилото (втвърдители, ускорители, инхибитори и др. химически ла*на). И не ви трябва много лепило - един дву-слоен капковиден или хийтър "лапа" някъде от 1/2 до около 2/3 от килограма (как става тоя номер - малко по-късно). A Ц-200 може да го ползвате да лепите платовете.
    - Плат, някакъв ефтин, ще се използва за покритие на щита. - Най-евтиния плат, който ще свърши работа е американ (груб памук)
    - Памук - виж предното
    - Кожени ленти - направо си взимате кучешки каишки с необходимата дължина и ширина. Без майтап - иамте на едно място кожа и катарама.
    - Болтове и гайки - туй май не е много автентъ. Бих ви препоръчал да ги занитите
    - Грунт - може и без него
    - Боя - различни по цвят. Аз засега най-съм доволен от авто-емайл лаковете - има различни разцветки и вадят добър, но не крещящ гланц. Единствения недостатък на работата без грунд, е че гълта много боя. Докато плата се "напие" добре, трябва да ударите три слоя.
    - сурова кожа (това, което англичаните наричат rawhide)

    Инструменти:
    - Преса за щитове (ако имате) - ааааа, а аз имам

    [Как да си направим] Функционални щитове 011816899

    - Чук - даже няколко различни
    - Ножица
    - Вертикален трион
    - Шаблон (за изрязване формата на щита) - след като спретнете 2-3 щита, шаблона ще е в главата ви.
    - Молив, химикалка или маркер - маркер, маркер перманентен на Schneider и молив задължително
    - инструменти най-различни за разчертаване и измерване - линийка, рулетка, пергел и т.н.

    Изработването му: - Туй всичко го изтривам и почвам от начало
    1. Разчертавате върху листа шперплат две еднакви заготовки, които е хубаво да са с по 1-2 см по-големи във всяка посока, отколкото искате да бъде щита и ги изрязвате с прободния трион. По този начин ще пестите материал - реално от един стандартен лист могат да излязат дори и два щита, взависимост от размерите им. Много важно за следващия етап е да следите за направлението на влакната на горния слой на шперплата. Шперплата се огъва лесно по дължината им и много трудно перпендикулярно на тях. Демек - линията на симетрия на щита трябва да е по направлението на влакната.
    2. Взимате двете парчета и хубаво ги накисвате за няколко дни (2-3-4 - според температурата) във вода - това може да стане във вана, варел, гьол .... След изваждането оставете ги вертикално за 15-20 мин за да се отцедят.
    3. Купувате си един гребен - но не гребен за коса, а гребен за фибран/стиропор (представлява маламашка с две стандартни прави страни и с две назъбени с квадратни зъби) - това е супер-важен инструмент.
    4. Взимате двете парчета, решавате кои страни ще са вътрешните и им изсипвате лепило. След това с гребена теглите, докато го разстелете равномерно във всички посоки.
    5. След 10-15 минути слепвате двете половини и бам на пресата/варела/тръбата. Стягате и чаката - 3-4-5 дни, една седмица. Ако стягате с обтегачи/колани ви трябват повечко - добре е разстоянието между тях да е не по-голямо от 25 см.
    6. Сваляте го туй чудо и сега вече си очертавате точно каквото искате да се получи. После - кръц-кръц с триона.
    7. Следват платовете:
    - по щитчето си очертавате парчетата, като оставяте по 3-4 см от всяка страна за подгъване
    - режете
    - залепяте; тук може да ползвате Ц-20 че е по-ефтинку; висящите краища отиват от другата страна; редувате слоевете - един отпред, един отзад.
    - лично според мен отзад може и да стигне един, но отпред - поне, ама поне два.
    8. Подготвяме кучешките каишки:
    - махаме всички капси и сваляме катарамите. Катарамите отиват под горелката да разкараме никела, а капсите - в кофата за смет.
    - ако се налага (обикновено - ДА) - пробиваме допълнителни отвори; връщаме катарамата и сглобяваме каишката отново.
    - нитоваме, като има два варианта
    * нитовете се виждат - мисля, че е ясно - прави се след като всички платове са залепени;
    ** нитовете НЕ се виждат - трики-бизнес на ингилизки; нитовате каишките след като сте залепили първия слой плат отпред, но все още не сте залепили втория/третия
    [Как да си направим] Функционални щитове 013195327
    Тук виждате подутините, но не и самите нитове.
    - добавяте си "уши" за ремъка за носене (ремъка "походно-бойно")
    Накрая се получава това:
    [Как да си направим] Функционални щитове 025575420

    ПРЕПОРЪКА - слагайте шайби - колкото по-големи, толкова по-добре.

    9. Хващате се за четките и почвате да рисувате. Правила няма написани, но в общи линии подходите са:
    - последователно от цвета, който се среща най-малко към цвета, който е най-много;
    - от средата навън
    - от еднотипни детайли към общ фонов цвят
    - от крупни контури към детайли вътре в тях
    - комбинация от тези подходи
    ДВЕ ПРЕПОРЪКИ - при смяна на цвета мийте четките много, ама много добре; изчаквайте предната боя да изсъхне много добре.
    Ако имате прави черти (виж червения щит по-горе) - отсичайте контурите с хартиено тиксо.
    10. Нацепвате суровата кожа на ленти и пробивате съвпадащи дупки на нея и на щита. Накисвате кожата във вода да омекне (става почти като сопол) и я зашивате към щита (латинска буква U трябва да получите). Шиете с канап, саръм, каквото имате. Изчаквате да изсъхне и сте готови
    СУПЕР-УЛТРА-ВАЖНО - обкантването трябва да стане на един път, иначе краищата се разсъхват и работата става гадна.
    11. Ей сега вече правим възглавничката (аз препоръчвам кожена с пълнеж от отпадъчен плат) и я заковаваме с малки пирончета; слагаме ремъка "походно-бойно"
    [Как да си направим] Функционални щитове 026017452

    И хоп - щита е готов
    Протостратор
    Протостратор
    Администратор
    Администратор


    Брой мнения : 774
    Join date : 08.12.2011
    Age : 36
    Местожителство : Станимака

    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Re: [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by Протостратор Нед Фев 19, 2012 6:50 am

    [Как да си направим] Функционални щитове Shieldmaking04

    Може и такава преса по - простичка :Р


    Ще сложа guide-то на първият пост за да се вижда по - добре.
    гаден пухчо
    гаден пухчо


    Брой мнения : 552
    Join date : 08.12.2011
    Age : 60
    Местожителство : Филипопол

    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Re: [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by гаден пухчо Чет Юли 05, 2012 7:03 pm

    Прекрасни за претягане около полукръгла повърхност са тези колани
    http://www.tregaltd.com/products.aspx?id=679
    на асеновградския пазар могат да се купят за 4-5лв броката,изключително яки са и не се разпъват.
    Протостратор
    Протостратор
    Администратор
    Администратор


    Брой мнения : 774
    Join date : 08.12.2011
    Age : 36
    Местожителство : Станимака

    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Re: [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by Протостратор Пет Юли 27, 2012 12:19 pm

    Аз имам един бърз въпрос, може ли от вътрешната страна на щита да не се слага плат?
    гаден пухчо
    гаден пухчо


    Брой мнения : 552
    Join date : 08.12.2011
    Age : 60
    Местожителство : Филипопол

    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Re: [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by гаден пухчо Пет Юли 27, 2012 5:08 pm

    Не може!
    Протостратор
    Протостратор
    Администратор
    Администратор


    Брой мнения : 774
    Join date : 08.12.2011
    Age : 36
    Местожителство : Станимака

    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Re: [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by Протостратор Нед Юли 29, 2012 4:40 pm

    [Как да си направим] Функционални щитове Pic_0416

    [Как да си направим] Функционални щитове Pic_0417

    [Как да си направим] Функционални щитове Pic_0418

    [Как да си направим] Функционални щитове Pic_0419


    [Как да си направим] Функционални щитове Pic_0410

    [Как да си направим] Функционални щитове Pic_0410

    8 мм шперплат
    60 на 90 см
    изглежда малко крив защото е наклонен, наклонен е защото е огънат .
    Не си личи много че е огънат но е

    Това е първият ми опит за правене на щит дано да успея Smile


    Последната промяна е направена от Tears Of Rage на Пет Авг 03, 2012 9:19 am; мнението е било променяно общо 2 пъти
    гаден пухчо
    гаден пухчо


    Брой мнения : 552
    Join date : 08.12.2011
    Age : 60
    Местожителство : Филипопол

    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Re: [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by гаден пухчо Нед Юли 29, 2012 4:59 pm

    Сега си направи шаблон от картон с желаната форма,очертай го и си го изрежи,а после облепи с плат.
    Протостратор
    Протостратор
    Администратор
    Администратор


    Брой мнения : 774
    Join date : 08.12.2011
    Age : 36
    Местожителство : Станимака

    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Re: [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by Протостратор Нед Юли 29, 2012 5:20 pm

    Че то това беше желаната форма но си го представях по издължен а не като яйце Smile
    но когато го рязах нямах трион и го дадох в склада от който взех шперплата и там го режат с машина и така се получи. Ще се опитам да го резна от средата на долу за да се стесни малко и да се получи по издължена форма.
    Протостратор
    Протостратор
    Администратор
    Администратор


    Брой мнения : 774
    Join date : 08.12.2011
    Age : 36
    Местожителство : Станимака

    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Re: [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by Протостратор Вто Авг 14, 2012 5:58 pm

    Прогреса ми за сега...тази форма приемлива ли е вече Smile
    [Как да си направим] Функционални щитове Pic_0410

    Размерите станаха: 86 на 58 см
    Протостратор
    Протостратор
    Администратор
    Администратор


    Брой мнения : 774
    Join date : 08.12.2011
    Age : 36
    Местожителство : Станимака

    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Re: [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by Протостратор Сря Авг 22, 2012 7:42 am

    Щита ми не е довършен но искам да се похваля Smile
    85см дължина
    56см ширина
    8 мм шперплат
    3 пласта плат от груб памук от лицевата страна на щита
    1 пласт плат от груб памук от вътрешната страна
    Боядисан в основният си цвят, след 2-3 дни ще му нарисувам едно крило Smile и мисля че ще е окончателно готов.
    На места дори и нитовете не си личат Smile

    (прилича малко като великденско яйце Smile )

    Клик

    [Как да си направим] Функционални щитове Pic_0411

    [Как да си направим] Функционални щитове Pic_0412


    Последната промяна е направена от Tears Of Rage на Сря Авг 22, 2012 4:54 pm; мнението е било променяно общо 1 път
    Sondoke
    Sondoke


    Брой мнения : 297
    Join date : 11.12.2011
    Местожителство : Романия

    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Re: [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by Sondoke Сря Авг 22, 2012 8:19 am

    Браво Тиърс cheers
    гаден пухчо
    гаден пухчо


    Брой мнения : 552
    Join date : 08.12.2011
    Age : 60
    Местожителство : Филипопол

    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Re: [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by гаден пухчо Сря Авг 22, 2012 4:36 pm

    Да видим и отзад бре!Какво го криеш!Готов-трънки,кой ще ти сложи канта?
    avatar
    ????
    Гост


    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Re: [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by ???? Чет Авг 23, 2012 4:16 pm

    Метален кант от 2-3 см. ламарина, ще стане вечен. За сега изглежда доста добре.
    Протостратор
    Протостратор
    Администратор
    Администратор


    Брой мнения : 774
    Join date : 08.12.2011
    Age : 36
    Местожителство : Станимака

    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Re: [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by Протостратор Чет Авг 23, 2012 6:03 pm

    Че то може ли метал?
    И щом може от метал, слага се от пред отзад и отстрани нали?

    За щита - това ми е първият и не може да е перфектен въпреки кусурите, те са по - малко защото много досаждах на пуха и бедросов с въпроси :Р
    blagar7
    blagar7


    Брой мнения : 43
    Join date : 18.01.2012
    Местожителство : гр.Сливен

    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Re: [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by blagar7 Нед Авг 26, 2012 10:51 am

    Tears Of Rage написа:
    Боядисан в основният си цвят, след 2-3 дни ще му нарисувам едно крило Smile и мисля че ще е окончателно готов.

    Като стан дума че ще рисуваш крило гледай да не е като моето, че съм си го регистрирал като личен герб в хералдическото дружество.
    Не че имам нещо против, но така ще трябва да носиш моя герб все едно си ми васал или оръженосец Very Happy Very Happy Very Happy .
    Това в кръга на шегата, твоят щит е червен така че каквото и да нарисуваш вече ще е различно от моя. Поздрави станал е много добре и мисля че точно при този тип щит е по добре без метален кант.
    Hobgoblin
    Hobgoblin


    Брой мнения : 301
    Join date : 14.12.2011
    Age : 35
    Местожителство : Бургас

    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Re: [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by Hobgoblin Вто Авг 28, 2012 7:06 am

    Ако може някой с повече опит да обясни по-подробно за канта каква ламарина се изплолзва как се слага...

    Sponsored content


    [Как да си направим] Функционални щитове Empty Re: [Как да си направим] Функционални щитове

    Писане by Sponsored content


      В момента е: Вто Май 07, 2024 11:02 am