Балканите през вековете

Впишете се с вашата регистрация, ако нямате такава регистрирайте се.

Join the forum, it's quick and easy

Балканите през вековете

Впишете се с вашата регистрация, ако нямате такава регистрирайте се.

Балканите през вековете

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Балканите през вековете

Дискусионен форум, за Европейският югоизток. Антични и средновековни Балкани.


+17
joli - Алгара
Borkata
Alisa Stalingrad
LYD
Tiranus
ЩИТ
last roman
blagar7
Бъдъмба
IchirguBoila
Thinkerman
Antagonist
bbedrosov
Hobgoblin
Sondoke
гаден пухчо
Протостратор
21 posters

    Добре дошли!

    Sondoke
    Sondoke


    Брой мнения : 297
    Join date : 11.12.2011
    Местожителство : Романия

    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by Sondoke Пет Мар 02, 2012 12:16 pm

    добре дошъл Smile
    Протостратор
    Протостратор
    Администратор
    Администратор


    Брой мнения : 774
    Join date : 08.12.2011
    Age : 36
    Местожителство : Станимака

    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by Протостратор Пет Мар 02, 2012 12:18 pm

    Добре си ни дошъл Данко, радвам се да вида нови попълнения в нашият форум.
    Някой ден ще ни покажеш уменията си с меча Smile
    Hobgoblin
    Hobgoblin


    Брой мнения : 301
    Join date : 14.12.2011
    Age : 35
    Местожителство : Бургас

    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by Hobgoblin Пон Мар 05, 2012 3:39 pm

    Боиле не ме разбирай погрешно нищо лично споровете са за шлемовете и погледа в/у нещата иначе сме в един период може като минавам през СТЗ да се видим. Кръчмата "Пагане" ваша ли е ?
    avatar
    ????
    Гост


    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by ???? Съб Мар 10, 2012 6:45 pm

    Извинявам се на всички!Моля ви не ме гонете от тук,няма къде другаде да си избивам комплексите.Сексуалната ми ориентация е объркана,ще врътна по една свирка на администрацията,ще си разцепя дупето,ще бъда най-покорния роб,само не не гонете.Скучно ми е в "Традиция",там никой не ми обръща внимание!Тъп ли съм,кажете моля ви!?Като съм педал,грешно ли е?
    Hobgoblin
    Hobgoblin


    Брой мнения : 301
    Join date : 14.12.2011
    Age : 35
    Местожителство : Бургас

    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by Hobgoblin Съб Мар 10, 2012 7:42 pm

    Само не разбрах защо се заяждаш? Целта на този форум е да се чуе и друго мнение освен вече канонизираното. Ако търсиш място да си изливаш комплексите за национална малоценност има предостатъчно форуми този на "вестник атака" е добро начало. Относно проблемите с сексуалната ориентация обърни се БГО Джемини там ще се погрижат за теб Very Happy:D:D .

    Инак друже все пак кажи какво не ти харесва на форума и пишещите в него че така непровокирано се заяждаш ?

    avatar
    ????
    Гост


    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by ???? Нед Мар 25, 2012 8:37 am

    Привет
    Аз съм Данчо, от дълбоката провинция - Добрич. Интереси :Бит и облекло на българите от 5-9 век. Soldier


    Последната промяна е направена от jeriko на Нед Мар 25, 2012 11:04 am; мнението е било променяно общо 1 път
    гаден пухчо
    гаден пухчо


    Брой мнения : 552
    Join date : 08.12.2011
    Age : 60
    Местожителство : Филипопол

    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by гаден пухчо Нед Мар 25, 2012 8:56 am

    Добре си ни дошъл и да си сложиш аватар,ей!Имаш хубави снимки!
    avatar
    ????
    Гост


    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by ???? Пон Мар 26, 2012 4:02 pm

    Добре си заварил, нямам бре жената ги изпра лане и сега съхнат. А ако намеря и копчето може и да сложа нещо за аватар.
    Бъдъмба
    Бъдъмба


    Брой мнения : 215
    Join date : 05.01.2012
    Местожителство : Варна

    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by Бъдъмба Сря Май 30, 2012 6:42 pm

    Понеже Злият Пух плаши с крути мерки, разписвам се и тук Razz
    Калина Атанасова, от Варна, един от основателите на Сдружение "Чигот" през далечната 2004та година (тогава още не беше "Чигот", но карай) и в момента редови член на същото. Интересува ме цялото българско средновековие, но имам претенции да разбирам нещо само от ВБЦ. Създател на сайта "Българският средновековен костюм" (badamba.info), и ако някой добър администратор/модератор ми направи банера му като подпис, ще съм му много благодарна.
    Протостратор
    Протостратор
    Администратор
    Администратор


    Брой мнения : 774
    Join date : 08.12.2011
    Age : 36
    Местожителство : Станимака

    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by Протостратор Сря Май 30, 2012 8:47 pm

    ето как да си направиш банера като подпис
    Код:
    [url=http://badamba.info/][img]http://4.bp.blogspot.com/-KTaStO_tYqs/TntsNCWKgOI/AAAAAAAAAKU/JWuHZh3bhKg/s364/baner%2B%25D0%25B1%25D1%258A%25D0%25B4%25D1%258A%25D0%25BC%25D0%25B1%25D0%25B0.jpg[/img][/url]

    [url= адрес на сайта][ img ] линк към изображението [ /img ] [ /url ]
    avatar
    ????
    Гост


    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by ???? Чет Юни 07, 2012 8:01 pm

    Здравейте, казвам се Атанас от София. Интересувам се от средновековни реконсктрукции.
    Бъдъмба
    Бъдъмба


    Брой мнения : 215
    Join date : 05.01.2012
    Местожителство : Варна

    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by Бъдъмба Пет Юни 08, 2012 7:24 pm

    Здравей, ти си бащата на малкия Богдан от панаира в Червен, нали?
    Добре дошъл Very Happy
    blagar7
    blagar7


    Брой мнения : 43
    Join date : 18.01.2012
    Местожителство : гр.Сливен

    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by blagar7 Пон Юни 11, 2012 9:55 am

    Здравейте! Аз съм Милен Петров, на 39г., от Сливен. Завършил съм ВВОВУ В. Левски В.Търново. Офицер съм от 15години , извън професията интересите ми са свързани със фехтовка, ранно българско средновековие, българска кавалерия от 19век.
    last roman
    last roman


    Брой мнения : 124
    Join date : 12.02.2012
    Age : 42
    Местожителство : Serdica

    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by last roman Съб Юни 16, 2012 2:02 pm

    Поздрави, казвам се Владимир Попов, на 30 години от гр. София. По професия съм фармацевт, но моето хоби е Антична история и по-конкретно римска такава. Занимавам се и риенактмънт, като съвместно с Legio IIII Scythica реконструирам легионер от началото на 1 век. Също имам и цивилно облекло.
    За добре дошъл: ето какви интересни /келтски/ рецепти намерих на сайта на Дъбова Порта.
    РЕЦЕПТИ


    Грах с мента и сметана

    250гр. грахови зърна
    25г. масло
    1 голяма връзка лук
    2 клонки мента
    0,5 чаша сметана
    сол на вкус

    Грахта се кисне цяла вечер в студена вода. Отцежда се, отново се слага във вода и се вари до омекване. Отцежда се и се слага в съд в близост до огъня. Маслото се разтопява и се запържва лука, след което се добавя заедно с ментата и сметаната към граха, подправя се на вкус. Много добра добавка към печено месо.

    Грахов пудинг

    Накисва се грахта за през нощта и на сутринта се изсушава. Вари се с няколко стръка мащерка. Отделно в масло се запържват лук и разни диви зеленчуци(киселец,лапад,...). Смесват се и се добавя яйце-да стегне. Сместта се слага в плат предварително намазан с масло и брашно и се стяга. Taка оформена се слага във водата в която се вари месо или се окачва над врящ котел за да се сготви на пара.

    Кекс от зрял фасул

    250гр. масло
    500гр.брашно
    500гр. сготвен стрит зрял фасул
    500гр.мед
    1 чаша натрошени лешници
    Смесват се маслото и брашното и се добавя фасула. Смесват се меда и лешниците.
    Оформят се малки понички и се готвят върху нагорещени камъни от двете страни.
    Тези кексове са много хранителни и са се използвали при дълги пътувания.
    По същият начин се приготвя и лещата- с по-малко накисване.


    ВИНО и БИРА

    Всеизвестно е, че келтите обожавали виното и бирата. Ферментацията и производството на алкохол са били една от най-ранните активности.
    Една от най-древните рецепти за правене на бира е от ечемик.
    Първо се намокря ечемика с вода и се оставя да преседи.
    След това мокрите зърна се смесват с леко опечените ечемичени листа в голяма делва и се добавя още вода. Тази смес се оставя да ферментира. Tечността става доста плътна и трябва да се прецеди преди употреба.

    Направа на дрожди

    Този цикъл бил свързан както с правенето на хляб така също и с правенето на бира и вино. Главните празници през Бронзовата Епоха били свързани с фазите на Слънцето: слънцестоенетата и равноденствиетата които разделят годината на четири равни сезона. При Келтите годината също била разделена на четири части, но в различно време. Ако новото вино се слагало да ферментира след всеки празник, то ще бъде готово за следващият празник след три месеца. Келтската Нова Година съвпада с узряването на плодовете на бъз и направата на вино от бъз.

    Този плод е един от най-богатите източници на “диви” дрожди в северна Европа.
    Голямо количество от плодовете на бъз (напр:3 кг.) се поставят в съд и се добавят 1.5кг. мед и 4 литра вода. Поставя се на топло място и след няколко дена
    започва ферментацията. Маха се от топлото място, покрива се с плат и се оставя за два месеца. Често се пробва като се добавя мед ако започва да става "сухо". На края на двата месеца виното се прецежда и се съхранява. То може да се покрие и тогава няма опасност от ферментация-стига да е в "сухо" състояние.
    Келтите са съхранявали виното "сухо" и са го подслаждали с мед преди консумация. Утайката, която остава в бъчвата за съхранение се явява концентриран източник на дрожди. Част от тази утайка може да добави към други плодове за направата на ново вино. Също така тези дрожди се използват и за направата на хляб. Дрождите се съхраняват като се изсушат на слънце.
    Има и друг начин за направата на мая без да се прави вино. Това става чрез ечемичено брашно. Малка част от брашно се смесва с гореща вода до получаването на тесто. Оформя се във формата на питка и се прави малка вдлъбнатина в средата. Поставя се на плоча и се нарязва леко с нож на кръст. Вдлъбнатината се запълва с топла вода и се поставя на топло място за няколко дена. Тестото ще ферментира и ще разцепи като презрял плод. В такава форма може да се добавя към брашното от което ще се пече хляба.

    Бира


    Въпреки, че хмелът и малцът са основните съставки на бирата-на практика всяка билка може да ферментира и да се превърне в алкохол.

    Лек ейл

    Тази напитка се е пила в големи количества по всяко време на деня, тъй като била нискоалкохолна.
    150гр. хмел
    1 чаша пшеничен малц (поникнали и изпечени зърна)
    32 литра вода
    1,5кг. мед
    1 чаша натурални дрожди или 60г. мая

    Хмелът и малцът се варят на тих огън с половината от водата за около 50 минути.
    Тогава се добавя меда с останалата част от водата. Остава се да изстине и докато още е топла се добавят дрождите. Налива се в бъчва и се покрива с плат, след което се оставя да ферментира за четири дена. След последния ден ейла е готов за бутилиране и консумация.

    Силен ейл

    4 литра вода
    500гр.ечемичени малцови зърна
    500гр. мед
    2 шепи хмел
    1/2 чаша натурални дрожди или 30 гр. мая

    Загрява се два литра вода и се добавят ечемиченият малци меда. В останалата вода се сварява хмела и се оставя да къкри за 10 минути. Смесват се и се наливат в голяма бъчва заедно с дрождите докато течността е още топла. Оставя се покрита с плат за три дена да ферментира. Ферментацията е доста силна и ще кипи затова е необходима по-дълбока бъчва. След това е готова за консумация или бутилиране.

    Бира от смърч

    30г. млади смърчови връхчета
    30г. хмел
    1 стрък бял равнец
    1 връзка от боровинкови листа
    2кг. мед
    20 литра вода
    2 чаши дрожди или 30гр. мая

    Връхчетата се сваряват в малко вода за 30 минути, прецеждат се и се оставят.
    Всички останали продукти се добавят към останалата вода с изключение на дрождите и се вари на тих огън 30 минути. Прецежда се като изстине и се добавят дрождите. Оставя се за ферментиране 24 часа след което се бутилира или консумира.

    Бира от коприва

    1 тава с коприва
    30гр. хмел
    500 гр. малц
    2 литра вода
    250гр. мед
    1/2 чаша дрожди или 30гр. мая

    Листата от коприва се измиват, добавя се хмелът и малца и се вари 30 минути. Прецежда се и се добавя меда. Докато е топла се добавят дрождите и се оставя да ферментира 3 дена. Прецежда се и се консумира след седмица или две когато е станала алкохолна.
    Вместо коприва може да се използва и репейни листа.

    Шипково Вино

    1,5кг. шипки
    4 литра вода
    1 връзка листа от киселец
    2кг. мед
    1 чаша дрожди или 30 гр. мая

    Шипките се сваряват за 10 минути заедно с листата от киселец. Шипките се смилат във водата и тогава се прецежда. Течността се налива в подходящ съд и се добавят дрождите и меда. Оставя се на топло място покрито с плат за два месеца. Тогава се бутилира и се оставя да отлежи една година преди консумация.

    Вино от брезов сок

    Получаването на брезов сок се основава на тези пет принципа:
    1.Нарезите върху дървото трябва да бъдат направени само през първите две седмици на месец март.
    2.Само възрастните дървета трябва да бъдат използвани.
    3.Сока е близо до кората не е необходимо да се дълбаят дълбоки дупки.
    4.Повече от 4 литра от едно дърво не се взимат.
    5.Дупката се запушва с дървена тапа когато се свърши с процедурата.
    Същата може да се използва и следващата година.
    Краят на туба се набутва в отвора на дървото, така че да не попадат инсекти вътре.
    След два дена трябва да има четири литра брезов сок.

    4 литра брезов сок
    1/2 чаша от бял винен оцет.
    1,5 кг. мед
    1 чаша от изсушени плодове на бъз

    Добавя сегореща вода към плодовете и се оставят за през нощта.
    Добавят се брезовият сок и останалите продукти и се оставят да ферментират.
    Прецежда се и бутилира след шест месеца. Това вино е нужно да преседи една година преди да се консумира.

    Вино от малини и къпини

    1,5кг. къпини
    1,5кг. малини
    8 литра вода
    500гр. мед
    1 чаша дрожди или 30 гр. мая

    Вряла вода се излива върху плодовете в голям съд и се смилат докато са топли.
    Прибавят се дрождите и меда. Покрива се с плат и се оставя за два месеца.
    Пробва се на вкус и при необходимост се добавя мед.
    След това се прецежда и се съхранява в "сухо" състояние.

    В Шотландия и до днес се приготвя една древна алкохолна рецепта от кобилешко мляко.


    Сладки кнедли

    500гр. брашно
    2 яйца
    125гр. мед
    Мляко за разбъркване

    Яйцата, меда и брашното се разбъркват заедно. Постепенно се добавя млякото до получаването на тесто . В съд се завира вода и в нея се слагат оформените от лъжица кнедли. Варят се 10 минути и се консумират още топли. За по-добър вкус се добавят лешници.
    http://www.oakgate.hit.bg/EGEDNEVEN_BIT2.htm
    Hobgoblin
    Hobgoblin


    Брой мнения : 301
    Join date : 14.12.2011
    Age : 35
    Местожителство : Бургас

    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by Hobgoblin Пон Юни 18, 2012 5:36 pm

    Добре дошъл само ако може рецептите в темата да ги пуснеш. Само един въпрос имам фасулът не идва ли от "Новият свят" ?
    Бъдъмба
    Бъдъмба


    Брой мнения : 215
    Join date : 05.01.2012
    Местожителство : Варна

    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by Бъдъмба Пон Юни 18, 2012 6:41 pm

    Hobgoblin
    Hobgoblin


    Брой мнения : 301
    Join date : 14.12.2011
    Age : 35
    Местожителство : Бургас

    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by Hobgoblin Пон Юни 18, 2012 7:36 pm

    Моя грешка тогава. Иначе гледах по научнопопулярките не че им имам вяра де но даваха че испанците като открили "Западните Индии" и намерили баски рибарски лодки та....
    last roman
    last roman


    Брой мнения : 124
    Join date : 12.02.2012
    Age : 42
    Местожителство : Serdica

    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by last roman Вто Юни 19, 2012 7:56 am

    като цяло се приема, че древните са готвели с бакла /Vicia faba/, а не с фасул. Oт това, което съм учил по ботаника си спомням, че точно фасулът, наред с картофите, доматите, царевицата и пр. е донесен от Америка.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Phaseolus_vulgaris
    ЩИТ
    ЩИТ


    Брой мнения : 35
    Join date : 07.07.2012

    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by ЩИТ Съб Юли 07, 2012 8:27 pm

    Здравейте. Казвам се Мирослав Сланев от гр. Велики Преслав. Занимавам се с охрана. Член съм на "Традиция" от 3 години. Участвал съм в доста възстановки у нас и в чужбина. До сега се интересувах само от периода на хайдушкото движение и РТОВ. От скоро активно търся информация за ПБЦ, и активно работя по въпроса /на ниво Общинска управа/ за възраждане на средновековните битки на Цар Симеон Велики в града ни. За сега нещата вървят добре и живот и здраве, с ваша помощ догодина ще воюваме в старата столица
    avatar
    ????
    Гост


    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by ???? Съб Юли 07, 2012 9:36 pm

    Добре дошъл. Мога да ти помогна с ПБЦ.
    Sondoke
    Sondoke


    Брой мнения : 297
    Join date : 11.12.2011
    Местожителство : Романия

    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by Sondoke Съб Юли 07, 2012 11:03 pm

    Здравейте. Казвам се Мирослав Сланев от гр. Велики Преслав. Занимавам се с охрана. Член съм на "Традиция" от 3 години. Участвал съм в доста възстановки у нас и в чужбина. До сега се интересувах само от периода на хайдушкото движение и РТОВ. От скоро активно търся информация за ПБЦ, и активно работя по въпроса /на ниво Общинска управа/ за възраждане на средновековните битки на Цар Симеон Велики в града ни. За сега нещата вървят добре и живот и здраве, с ваша помощ догодина ще воюваме в старата столица

    Привет ! Добре дошъл ! Ще се радваме да ти помогнем с каквото можем .За това време макар изображенията да са малко , а находките от археологията несигурни има и доста писмени свидетелства .Отвори тема за онова време от ПБЦ на което смятате да реконструирате и с радост ще го обсъдим и направим опит да установим изгледа на българската и ромейската войска .Поздрави !
    Hobgoblin
    Hobgoblin


    Брой мнения : 301
    Join date : 14.12.2011
    Age : 35
    Местожителство : Бургас

    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by Hobgoblin Съб Юли 07, 2012 11:31 pm

    "Здравейте. Казвам се Мирослав Сланев от гр. Велики Преслав. Занимавам се с охрана. Член съм на "Традиция" от 3 години. Участвал съм в доста възстановки у нас и в чужбина. До сега се интересувах само от периода на хайдушкото движение и РТОВ. От скоро активно търся информация за ПБЦ, и активно работя по въпроса /на ниво Общинска управа/ за възраждане на средновековните битки на Цар Симеон Велики в града ни. За сега нещата вървят добре и живот и здраве, с ваша помощ догодина ще воюваме в старата столица"

    Прекрасно!!!
    Санде викам да не оставяме инициативата на човека ми още утре да почваме....
    ЩИТ
    ЩИТ


    Брой мнения : 35
    Join date : 07.07.2012

    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by ЩИТ Нед Юли 08, 2012 8:15 pm

    Благодаря Ви сърдечно за желанието. Гарантирам, че не само аз се интересувам от темата, но не коментират защото повечето от пишещите се водат от изображения, които нямат нищо общо с войската. На стенописите са изобразявани всичко друго, но не и редовна войска. Като започнеш от боляри, канонизирани светци и войни и какво ли още не. Войника по изображенията не е редовия, който ни интересува, и само гадаем за идеята на иконописеца. Мисля, че има голямо заблуждение относно облеклото, но не твърдя, че е така. Всеки изразява мнение и целта ни е да се доближим по възможност до истината. Ще помоля ако има професионални дългогодишни изследователи да вземат отношение наред с новоучащите. Ако не, ще се доверим на младежта, чиято инициатива и хъс ще ни доближат до това което ни интересува. Евала на хъса им. Кефя се на желанието им, на фона на дрогираните им набори. Момчета и момичета, благодаря Ви от името на всички и Ви чакаме и на бойното поле. А сега помагайте да се въоръжим. С най добри пожелания Миро!
    Hobgoblin
    Hobgoblin


    Брой мнения : 301
    Join date : 14.12.2011
    Age : 35
    Местожителство : Бургас

    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by Hobgoblin Нед Юли 08, 2012 10:43 pm

    Милен Петров и Пламен Мечев ще са доста полезни по-темата за българите а Иван Рендаков и Римлянина за византийците. Колкото до инвентара там също има от къде да се черпи и въпреки че всичко за нашите предци от периода е доста размито не е ептен тъмна Индия.
    Даже всъщност най-големият проблем са конете Very Happy....


    Последната промяна е направена от Hobgoblin на Нед Юли 08, 2012 10:48 pm; мнението е било променяно общо 1 път
    ЩИТ
    ЩИТ


    Брой мнения : 35
    Join date : 07.07.2012

    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by ЩИТ Пон Юли 09, 2012 7:27 am

    Давай моля те, че няма време. Пускай каквото имаш.

    Sponsored content


    Добре дошли! - Page 2 Empty Re: Добре дошли!

    Писане by Sponsored content


      В момента е: Нед Май 19, 2024 3:53 pm